شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
نوسان‌آنلاین

تعرفه صادرات برخی کالاها به عراق کم شد

۲ دی ۱۳۹۶

به تازگی برای حل و فصل مشکلات اصلی گمرکی میان و عراق توافقات جدیدی صورت گرفته است که بر این اساس از این ‌پس اقلام غذایی و لبنی ایران نیز با ارائه گواهی‌های تائید صلاحیت دستگاه‌های مبدأ، بدون نیاز به انجام آزمایش‌های مرزی وارد عراق می‌شوند.

به گزارش ایسنا، در جریان ملاقات رایزن بازرگانی ایران در عراق و تیم اقتصادی سفارت ایران در بغداد با رئیس‌کل گمرک‌های عراق، موضوعات لازم برای ارتقای همکاری‌های تجاری دو کشور مطرح شد. در این مذاکرات چندین محور مهم به‌تفصیل مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مورد تفاهم واقع شد.

تعیین نماینده از سوی رئیس گمرک‌های عراق برای برگزاری نشست‌های کارشناسی مشترک به‌صورت هر دو هفته یک‌بار و همچنین پذیرش اقلام غذایی و لبنی ایران بدون نیاز برای انجام آزمایش‌های مرزی مشروط به ارائه گواهی‌های تائید صلاحیت دستگاه‌های مبدأ ایران در چارچوب ضوابط کشور مقصد از جمله توافقات اساسی در این نشست بود.

در توافق‌نامه گمرکی و تصمیم برای استفاده از ترخیص‌کاران قانونی معرفی شده از سوی سازمان گمرک عراق و حذف ترخیص‌کاران غیرقانونی نیز از جمله توافق‌های مقامات دو کشور است.

همچنین شفاف‌سازی سیستم‌های مربوط به پایانه مرزی و ایجاد شبکه فعالان اقتصادی مجاز بین گمرکات دو کشور با استفاده از سازوکار الکترونیک که در آینده نزدیک از مهران- زرباطیه اجرایی خواهد شد، از مواردی است که در خصوص آن تفاهم حاصل شه است.

توافق برای انجام دیدار رؤسای کل گمرک‌های ایران و عراق، الزام به اعلام قوانین و مقررات گمرکی در بازه زمانی حداقل یک‌ماهه، اعلام آمادگی اولیه گمرک‌های عراق برای اجرایی شدن توافقنامه گمرکی با ایران نیز مطرح و تصویب شد.

چهار نوع تعرفه کاهش‌یافته برای محصولات صادراتی به عراق از اوایل سال ۲۰۱۸ اعمال می‌شود که امکان رهگیری و اعمال نظارت لازم در شفاف‌سازی هزینه‌ها را بهبود می‌بخشد.

بر این اساس تعرفه طلا و نقره و محصولات معدنی از پنج درصد به نیم درصد، تعرفه انواع مواد غذایی و نباتی و مصنوعات پلاستیکی از بین ۱۰ تا ۴۰ درصد به ۱۰ درصد، تعرفه انواع مصالح ساختمانی، سنگ، سیمان، چرم، پوست و صنایع پوستی و خودرو از پنج تا ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش و تعرفه انواع لوازم برقی، تلویزیون، کهربا، لوازم‌خانگی، اسلحه، تنباکو و سیگار از۴۰ درصد به ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

برچسب‌ها , , ,
آخرین اخبار
» دو پیشنهاد برای دریافت مالیات از سپرده های بانکی
» رقم قرارداد استقلال ، پرسپولیس و تراکتورسازی فاش شد
» نشانه های محسوس از ورود نقدینگی به بورس
» حضور ذوب آهن در معادن منگنز
» کاهش تعرفه صادرات سیمان به عراق
» افت قیمت جهانی طلا
» صادرات محصولات کشاورزی روسیه به عربستان
» ۲۷ درصد سود اقتصاد جهانی در جیب یک درصد جمعیت
» درآمد سرسام آور سامسونگ از آیفون ۱۰
» تعرفه صادرات برخی کالاها به عراق کم شد
» رضایت مشتریان از این شرکت‌ها کاهش یافت!
» دلار از سطح ۴ هزار و ۲۰۰ تومان عبور خواهد کرد؟
» ورود کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به موضوع گرانی خودرو
» سکه طرح جدید باز هم گران شد
» افزایش قیمت پژو در بازار
» کاهش نرخ رشد اقتصادی بلند مدت در دنیا
» عرضه اولیه شرکت عطرین نخ قم / مهمان جدید بازار فرابورس
» جزئیات طرح جدید مجلس درباره قیمت بنزین در بودجه ۹۷
» تغییر انتظارات در بازار دلا‌ر
» خوش‌بینی‌ها به بازار نفت
» پیش بینی قیمت سکه در روزهای آتی
» پیش بینی نرخ ارز در روزهای آینده
» پیش بینی بورس در روزهای آینده
» ۱٫۵ میلیون ایرانی در تدارک مهاجرت از کشور هستند
» عرضه اولیه سهام آسیاتک تا پایان سال ۹۶
شبکه‌های اجتماعی
ارتباط با نوسان‌آنلاین
تماس با ما | درباره ما جاهای دیدنی مسکو