دریافتی فروردین ماه؛ جامعه المصطفی العالمیه: ۸ میلیارد تومان/ دانشگاه تهران ۱ میلیارد تومان+ جدول

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷ | اخبار

به گزارش اقتصاد نیوز دولت حسن روحانی در طول سال‌های گذشته بارها از شفاف‌سازی دخل و خرج‌های دولت و بودجه‌های تخصیص یافته به نهادها و دستگاه‌های اجرایی مختلف سخن گفته است. روحانی تلاش کرد بودجه ۹۷ را به گونه‌ای به مجلس ارائه کند که تا حدی روند تخصیص بودجه‌ها برای عموم مردم مشخص شود. نه تنها نمایندگان مجلس، مسئولین کشور و فعالین اقتصادی، بلکه مردم عادی هم می‌توانستند از جزییات دخل و خرج و بودجه‌های نهادهای مختلف تا حدی آگاه شوند. اتفاقی نادر که به کمک فضای مجازی بازتاب زیادی داشت و اظهار نظرهای فراوانی از جانب افراد مختلف در پی داشت. پس از آن و با افزایش انتقادات به بودجه و هجمه‌ها علیه دولت روحانی، رییس جمهوری از مردم و مسئولین خواست که به انتقادات‌شان از بودجه ۹۷ ادامه دهند و به قول خودش «بودجه ۹۷ را رها نکنند». حسن روحانی شنبه (۱ اردیبهشت) در سخنرانی خود در جمع مدیران دولتی بار دیگر تاکید کرد که همه نهادها باید گزارش دخل و خرج خود را به مردم ارائه دهند تا مردم بدانند پول‌ها کجا می‌رود و کجا خرج می‌شود.

با پایان یافتن فروردین ۹۷، گزارش سامانه جامع خزانه‌داری الکترونیک از سوی وزارت اقتصاد منتشر شد. گزارشی که مبالغ پرداختی به نهادها و دستگاه‌های اجرایی مختلف را به اطلاع عموم می‌رساند.

در جدول منتشر شده تعداد کمی از پرداختی‌های دولت در آخر فروردین ماه به نهادهایی چون صدا وسیما، مجلس شورای اسلامی، نهاد ریاست جمهوری و … آمده است.

آن‌گونه که جدول منتشر شده سامانه خزانه‌داری الکترونیک نشان می‌دهد، حکایت از تفاوت‌های قابل تامل دارد. یک نمونه آن را می‌توان با مقایسه «دانشگاه تهران» و «جامعه المصطفی العالمیه» بررسی کرد. دانشگاه تهران در ماه اول سال ۱۳۹۷ مبلغی در حدود ۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان دریافتی داشته است، در حالیکه در همین ماه، جامعه المصطفی به‌عنوان ارگانی که ماموریت آموزش و اشاعه فرهنگ تشیع را دارد، اعتباری معادل ۸ میلیارد و ۲۸۴ میلیون تومان دریافت کرده است. مبلغی که حدود ۷ برابر مبلغ پرداخت شده به دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی کشور است. از سوی دیگر «بنیاد سعدی» که ریاست آن به عهده غلامعلی حداد عادل است به‌عنوان نهادی برای آموزش زبان فارسی ۵۷۵ میلیون تومان دریافتی داشته است.

یک نمونه دیگر مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومانی به سازمان صدا و سیما است. مبلغی که از مجموع مبلغ دریافتی چندین نهاد و دستگاه اجرایی بسیار بیشتر است. مثلاً مجلس شورای اسلامی مجموعاً حدود ۳۰ میلیارد تومان دریافتی داشته است و مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیرخانه‌اش در مجموع حدود ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان دریافت کرده است.

«نهاد ریاست جمهوری» ۳ میلیارد و ۱۲۸ میلیون تومان و «شورای عالی امنیت ملی» ۶۰۶ میلیون تومان دریافت کرده است. این اعتبارات را در کنار ۶۰ میلیارد تومان دریافتی «مراکز خدمات حوزه‌های علمیه» بگذارید. لازم به ذکر است که «شورای عالی حوزه‌های علمیه» و «دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم» مجموعاً مبلغی بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای فروردین ماه دریافت کرده‌اند. مبلغی که چند میلیون بیشتر از دریافتی‌های مجلس شورای اسلامی است.

انتشار اولین گزارش روحانی از منابع بودجه در دسترس عموم قرار گرفتن این گزارش، اتفاق مبارکی است که باید منتظر بازخورد آن در افکار عمومی باشیم.

نام دستگاه

مبلغ پرداخت شده در پایان فروردین (تومان)

نهاد ریاست جمهوری

۳ میلیارد و ۱۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

مجلس شورای اسلامی

۲۹ میلیارد و ۴۶۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

مجلس شورای اسلامی

۲۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

مجلس شورای اسلامی

۲۷۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان

شورای عالی حوزه‌های علمیه

۲۲ میلیارد و ۷۰۶ میلیون تومان

مرکز خدمات حوزه‌های علمیه

۴۰ میلیارد تومان

مرکز خدمات حوزه‌های علمیه

۲۰ میلیارد تومان

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

۸ میلیارد و ۹۲۱ میلیون تومان

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

۱۱۰ میلیارد تومان

شورای نظارت بر صدا و سیما

۲۷۰ میلیون تومان

بنیاد سعدی

۵۷۵ میلیون تومان

جامعه المصطفی العالمیه

۸ میلیارد و ۲۸۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

شورای عالی امنیت ملی

۶۰۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تئمان

مجمع تشخیص مصلحت نظام

۴ میلیارد و ۲۰۲ میلیون تومان

دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

دانشگاه تهران

۱ میلیارد و ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

دانشگاه تهران

۱۷۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

دانشگاه تهران

۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

دانشگاه هنر

۹۷۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

دانشگاه شیراز

۲ میلیارد و ۹۷۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان

دانشگاه هنر شیراز

۵۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

فرهنگستان هنر

۳۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

Tags: , , , ,

Leave a Reply

پیوندها

لینک‌های کاربر

Mintaka Theme Copyright © WPCorner

قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک | ترجمه به فارسی توسط مهدی نعیمی