در ۸ سال اخیر واردات از چین چند شغل را نابود کرده است؟

آذر ۲۵, ۱۳۹۶ | اخبار, اخبار صنعت معدن بازرگانی

اقتصاد کشور ما در چند سال اخیر گرفتار معضلات و مشکلات گوناگونی شده است. یکی از شدیدترین مشکلات شاید مسئله بیکاری باشد. بیکاری که بیشتر گریبان قشر تحصیل کرده، جوانان و زنان را گرفته است. در این بین واردات از سایر کشورها نیز همچنان ادامه دارد. طبق آمار هر ده هزار دلار واردات از چین یک شغل را نابود می¬ کند. در چند سال اخیر چند شغل در کشورمان نابود شده است؟

به گزارش تابناک اقتصادی، اقتصاد کشور ما در چند سال اخیر گرفتار مشکلات و معضلات بسیاری شده است. اگر از کارشناسان اقتصادی بخواهید ده مشکل پیش روی اقتصاد ایران را نام ببرند قطعاً مشکل بیکاری یکی از سه مشکل اول اقتصاد ایران در فهرست این کارشناسان خواهد بود. مشکلی که بیشتر گریبان قشر تحصیل کرده، جوانان و زنان را گرفته است و اگر برای رفع آن چاره ای جدی اندیشیده نشود قطعاً به یک بحران تبدیل خواهد شد.

در این بین هنگامی که دولت یازدهم سکان هدایت قوه مجریه را در دست گرفت اعلام کرد که این مشکل را حل خواهد کرد و حسن روحانی بارها با متهم کردن دولت قبل به عدم ایجاد شغل، آن ها را مورد انتقادات جدی قرار داده است. همچنین وی در صحبت های خود با کنایه به دولت قبل گفت: دولت قبل شغل ایجاد کرد اما برای چینی ها و کره ای ها.

گزارش های سازمان جهانی کار نشان می دهند که به ازای هر ده هزار دلار واردات از کشور چین، یک شغل در کشور واردکننده نابود می شود. با استناد به این موضوع و آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران می خواهیم ببینم که در ۸ سال اخیر چقدر شغل در کشور ما نابود شده است و این نابودی شغل در کدام دولت بیشتر بوده است؟

آمار واردات از چین

نمودار زیر ارزش واردات کالا از کشور چین در ۸ سال اخیر (۸۸ تا ۹۵) را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می شود میزان واردات از کشور چین در چهار سال دولت دهم و دو سال اول دولت یازدهم روند صعودی داشته است. در سال ۹۴، واردات از کشور چین در مقایسه با سال قبل یعنی سال ۹۳ حدود ۲٫۳ میلیارد دلار کاهش داشته است اما دوباره از سال ۹۵ این روند شروع به افزایش نموده است.

آنچه از نمودار پیداست میزان واردات از کشور چین در دوران دولت یازدهم بیشتر از دولت دهم بوده است. در دولت دهم کل حجم واردات از کشور چین ۲۶ میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار بوده است که این میزان در دولت یازدهم به ۴۳ میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار افزایش یافته است.

به ازای هر ده هزار دلار واردات از چین یک شغل در کشور وارد کننده نابود می شود
سال ۱۳۸۸ ۱۳۸۹ ۱۳۹۰ ۱۳۹۱ ۱۳۹۲ ۱۳۹۳ ۱۳۹۴ ۱۳۹۵
شغل نابود شده در سال ۴۸۴۶۳۰ ۵۸۰۳۹۲ ۷۴۴۳۲۱ ۸۱۸۱۴۴ ۹۷۸۶۷۶ ۱۲۷۳۲۷۴ ۱۰۴۷۶۶۳ ۱۰۷۵۲۸۶
شغل نابود شده در دولت ۲۶۲۷۴۸۷ ۴۳۷۴۸۹۹

 

Tags: , , , ,

Leave a Reply

پیوندها

لینک‌های کاربر

Mintaka Theme Copyright © WPCorner

قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک | ترجمه به فارسی توسط مهدی نعیمی