دلایل رشد بازار سرمایه چیست؟

آذر ۲۶, ۱۳۹۶ | اخبار, اخبار بورس

کارشناسان بر این باورند که رونق بازار سرمایه پایدار و ادامه دار است و بازار وارد سیکل صعودی بلند مدتی شده است. به دنبال رشد پر سرعت بازار سرمایه ظرف این مدت کوتاه سرمایه گذاران این بازار شاهد افزایش بازدهی بازار سرمایه به محدوده های ۲۲ درصد شده اند
به گزارش نوسان آنلاین، بازار سرمایه در هفته های اخیر شاهد ثبت رکوردهای جدید و تاریخی است. کارشناسان بر این باورند که رونق بازار سرمایه پایدار و ادامه دار است و بازار وارد سیکل صعودی بلند مدتی شده است. به دنبال رشد پر سرعت بازار سرمایه ظرف این مدت کوتاه سرمایه گذاران این بازار شاهد افزایش بازدهی بازار سرمایه به محدوده های ۲۲ درصد شده اند.

در همین رابطه سیدسلمان نصیرزاده، در خصوص دلایل رشد و رونق بازار سرمایه گفت: نکات مثبت بازار بیش از نکات منفی آن بود. افزایش نرخ دلار، رشد قیمت جهانی نفت، رشد قیمت جهانی کامودیتی ها و کاهش ریسک های سیاسی را می توان از مهمترین دلایل رونق بازار دانست.

وی با اشاره به اینکه نمادهای صادرات محور این روزها به طور جدی مرکز توجه بازار هستند، گفت: البته پیش بینی می شود کنترل های دولتی در بازار ارز که از این هفته با تزریق ارز در بازار آزاد آغاز شده، سرآغازی برای تعدیل قیمت‌ها باشد.

وی به نکات مثبت بودجه ۹۷ برای بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اعلام نرخ پایه ۳۵۰۰ تومانی و نفت ۵۵ دلاری به‌عنوان نکات مهم بودجه بود، از سوی دیگر افزایش نرخ حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌بگیرها و تاکید بر افزایش اشتغال، نشان می‌دهد براساس منحنی فیلیپس این موارد می‌تواند به افزایش تورم و رشد آن نسبت به امسال منجر شود، از این‌رو نشانه‌هایی از بودجه انبساطی دولت مشهود است.

این کارشناس بازار سرمایه در پیش بینی روند بازار سرمایه گفت: رونق بازار به خصوص در گروه های وابسته به بازارهای کالایی ادامه دار است.

وی با اشاره به تعدیل های با اهمیت در گروه پالایشی که یکی از دلایل مهم رشدهای پر قدرت بازار است، گفت: ثبات نرخ نفت بالای سطح ۵۰ دلار و روند صعودی نرخ ارز مبادله‌ای می‌تواند عاملی برای تکرار سودهای فعلی شرکت‌های پالایشی در سال آینده باشد، این امر در صورت تحقق p/e بالاتری را به این گروه می دهد.

وی به خبرهای مهم گروه خودرو اشاره کرد و افزود: این گروه به واسطه خبرهایی از افزایش تعرفه واردات خودرو تا ۱۵۰ درصد بیشتر از قبل مورد توجه بازار قرار گرفته است.

نصیر زاده ثبات نرخ های جهانی را در گروه فلزات اساسی باعث جلب توجه سرمایه گذاران به دو گروه سنگ آهنی و فولادی دانست و گفت: در کنار این موضوع، افزایش نرخ نفت به ۶۴ دلار و خبرهای مثبت از تعدیل سود نمادهای پالایشگاهی از دیگر نکات مهم بازار سرمایه است.

وی انتشار خبرها و شایعه‌هایی از افزایش نرخ حامل‌های انرژی و افزایش نرخ بنزین به ۱۵۰۰ و گازوئیل به ۴۰۰ تومان را عامل تاثیرگذار دیگری بر بازار سهام برشمرد و افزود: چنین خبرهایی انتظارها از رشد تورم در سال آینده را افزایش داده که در شد بازار تاثیر گذار است.

وی درباره کاهش ریسک های سیاسی نیز گفت: در پایان هفته گذشته کنگره امریکا تصمیم‌گیری درباره برجام را به ترامپ سپرد و تحریمی در این باره وضع نکرد

منبع: عصر مالی

Tags: ,

Leave a Reply

پیوندها

لینک‌های کاربر

Mintaka Theme Copyright © WPCorner

قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک | ترجمه به فارسی توسط مهدی نعیمی