دلایل کاهش شاخص بورس چیست؟

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷ | اخبار, اخبار بورس

کارشناس بازار سرمایه درخصوص شرایط کنونی بورس و کاهش شاخص‌های آن گفت: وضعیت نامشخص سود بانکی، تعیین وضعیت برجام و نرخ ارز تاثیر بسزایی بر کاهش شاخص‌های بورس گذاشته به‌گونه‌ای که سرمایه‌گذاران و سهامداران در شرایط کنونی افق روشنی برای ادامه فعالیت‌های اقتصادی خود نمی‌بینند.
غلامحسن آرمات کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با نوسان آنلاین با تحلیل شرایط بازارسرمایه و کاهش شاخص‌ها سه دلیل عمده برای کاهش شاخص بورس متصور شد و گفت: دلیل نخست، افزایش سود بانکی در بهمن ماه و انتشار اوراق با سود ۲۰ درصدی بوده که باعث کاهش P/E بورس شد.

وی ادامه داد: پس از آنکه در شهریور ماه سود بانکی از سطح ۲۰درصدی به سطح ۱۵درصد کاهش یافت، بورس کشور شاهد افزایش شاخص تا آستانه کانال ۱۰۰ هزار واحدی بود بنابراین انتظار می رود با کاهش مجدد سود بانکی در آینده، باردیگر اقبال به خرید سهم‌های بنیادی با P/E پایین با رشد مطلوبی روبه‌رو شود.

وی دومین دلیل کاهش شاخص‌ها را فضای ابهام‌آمیز برجام دانست و تاکید کرد: بازار در حال انتظار برای مشخص شدن ۲۲اردیبهشت و سرانجام برجام بوده و معامله گران نیز از هر گونه خرید و فروش بی‌رغبت شده‌اند که بنظر می‌رسد این وضعیت تا مدتی تداوم یابد.

آرمات همچنین سومین دلیل را وضعیت نامشخص قیمت ارز دانست و تصریح کرد: تاکنون گشایش‌های مهم بانکی در نظام اقتصادی کشور صورت نگرفته و ابهامات فراتوانی در رابطه با نرخ واقعی ارز وجود دارد؛ از همین سو، شرکت‌های صادراتی که پیش‌بینی افزایش قیمت دلار تا محدوده ۵۰۰۰ هزار تومان برای آنها متصور بود و با اقبال سهامداران و سرمایه گذاران نیز مواجه شدند پس از کاهش دستوری نرخ دلار تا ۴۲۰۰ تومان با شوک و کاهش قیمت مواجه شدند.

آرمات تاکید کرد: تمامی این موارد در مجموع باعث ایجاد وضعیت کنونی و کاهش شاخص بورس شده است.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین درباره ایرادات سامانه معاملات نیز گفت: به طور کلی سامانه معاملاتی بورس مطلوب است ولی ایرادات جزئی نظیر عدم وجود دسته سفارش در سامانه و همچنین تا حدودی دشواری در نحوه جستجوی مشتریان بر اساس فیلترهای مختلف وجود دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما آن است که در این سامانه معاملاتی نمایش چارت سهام، نمودارهای مربوطه، و پیاده سازی نقشه بازار نیز در سامانه مدنظر قرار گیرد.

Tags: ,

Leave a Reply

پیوندها

لینک‌های کاربر

Mintaka Theme Copyright © WPCorner

قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک | ترجمه به فارسی توسط مهدی نعیمی