عامل اصلی نوسانات قیمت طلا در بازار

اردیبهشت ۸, ۱۳۹۷ | اخبار, اخبار ارز طلا

به گزارش اقتصادنیوز شورای جهانی طلا رابطه بین قیمت طلا و نرخ بهره آمریکا را در حال کاهش می‌داند؛ بنابراین دلار بار دیگر به عامل اصلی تعیین مسیر قیمت طلا تبدیل شده است. از نظر تاریخی قیمت طلا و ارزش دلار رابطه معکوسی دارند ولی از زمانی که فدرال رزرو آمریکا در دسامبر ۲۰۱۵ پروسه رشد نرخ بهره را آغاز کرد تا ساعت ۲۰:۳۰ امروز جمعه ۸ اردیبهشت ۹۷، قیمت طلا بیش از ۱۸درصد رشد کرده است.

اگر زمان آغاز سیاست پولی انقباضی را ماه پایانی سال ۲۰۱۶ در نظر بگیریم، باز هم طلا بالغ بر ۱۴ درصد گران شده و در حالت دیگر رشد ۱۲ ماهه نیز حدود ۵ درصد ارزیابی می‌شود. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی ارتباط معکوس بین قیمت طلا و نرخ بهره دچار گسستگی شده است و این مسئله از قدرت عوامل بنیادینی جز نرخ بهره در ارزش فلز زرد حکایت می‌دهد. برخی از تحلیلگران بازارهای جهانی معتقد هستند که نرخ بهره آمریکا دیگر مانند گذشته بر رفتار مصرف‌کنندگان جهانی طلا، تقاضای فناوری های مربوط به صنعت استخراج و همچنین رفتار سرمایه‌گذاران اثرگذار نیست.

از نظر تاریخی عاملی که تاثیر اصلی را بر قیمت طلا داشته، نرخ بهره واقعی بوده است؛ اما در ماه‌های اخیر، طلا به رغم سیاست‌ پولی انقباضی فدرال رزرو هنوز در حال رشد است. در واقع، از دسامبر ۲۰۱۵ میلادی که نرخ بهره برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ افزایش یافت، دوران انبساطی تمام شده محسوب می‌شد و دوره انقباضی به‌خصوص از سال گذشته میلادی جایگزین شده است؛ اما طلا بدون توجه به رشد نرخ بهره به صعود مشغول است. با این اوصاف، شاخص دلار مهمترین تعیین‌کننده مسیر آتی طلا لقب می‌گیرد. به عنوان مثال، افت این هفته اونس فلز زرد بیشتر به دلیل صعود شاخص دلار بود. تقویت دلار، طلا را برای مصرف‌کنندگان خارج از آمریکا گران می‌کند و بازدهی مورد انتظار را برای آنها نخواهد داشت. به این ترتیب، شاخص دلار در بلندمدت مسیریابی طلا را در اختیار دارد.

Tags: , ,

Leave a Reply

پیوندها

لینک‌های کاربر

Mintaka Theme Copyright © WPCorner

قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک | ترجمه به فارسی توسط مهدی نعیمی