شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
نوسان‌آنلاین

عواقب ابطال معاملات های وب برای کارگزاری های بورس

۲۶ آذر ۱۳۹۶

روح الله میر صانعی دبیر کل کانون کارگزاران در خصوص ابطال معاملات سهام «های وب» گفت: با این ابطال یکباره که طی روز چهارشنبه اتفاق افتاد، بسیاری از کارگزاران و سهامدارن درگیر شدند و تبعاتی را برای صنعت کارگزاری به همراه داشته است.
به گزارش نوسان آنلاین چهارشنبه گذشته بود که سازمان بورس و اوراق بهادار معاملات شرکت داده گستر عصر نوین موسوم به «های وب» را باطل کرد.دلیل این ابطال بی سابقه معاملات البته هنوز مشخص نیست اما به ابهام نهاد ناظر به ماجرای ادغام پارس آنلاین در این شرکت نسبت داده می شود.اما این رخداد صرف نظر از علت و معلول تبعاتی را برای جامعه سهامداری و بازیگران بازار سرمایه داشته است.صنعت کارگزاری یکی از بخش های بازار سرمایه است که ابطال معاملات «های وب» دردسرهایی را برایش ایجاد کرده…

*حساب های مثبتی که منفی شد!*
روح الله میر صانعی دبیر کل کانون کارگزاران در خصوص ابطال معاملات سهام «های وب» گفت: با این ابطال یکباره که طی روز چهارشنبه اتفاق افتاد، بسیاری از کارگزاران و سهامدارن درگیر شدند و تبعاتی را برای صنعت کارگزاری به همراه داشته است.

وی گفت: مدیریت کردن این موضوع برای کارگزاران خیلی سخت است مخصوصا این که ابطال رقم بالایی بوده و بالغ بر۵۰میلیارد تومان به یکباره ابطال شده است.

میر صانعی گفت: در صورتی که مشتری پس از فروش سهام « های وب» خود در روز چهارشنبه اقدام به خریدی کرده باشد می تواند تبعاتی را برای کارگزاری به وجود آورد. به طوری که کارگزاری باید از مشتری پیگیری هایی را انجام دهد و یا کارگزاری بخواهد تخصیصی انجام دهد که به دلیل نبود نقدینگی نتواند این کار را انجام دهد یا مشتری قرارداد اجباری با کارگزاری داشته باشد.

عملا ابطال مزبور حساب خیلی از مشتریان را در سیستم کارگزاری ها بالاجبار منفی کرده است!به هر حال این موضوع ریسک کارگزاران را به شدت افزایش داد و در حال حاضر نیز برای تسویه ها به شدت درگیر این موضوع هستند. از طرفی برخی کارگزاری ها نزد بانک ها از حداکثر اعتبار مجاز خود استفاده کرده اند حال آن که ابطال معامله مزبور سبب شده تا برخی سقف های استفاده از اعتبار به دلیل اختلالات به وجود آمده شکسته شود.

دبیر کل کانون کارگزاران با بیان این که طبیعتا این اقدام یکباره ریسک بالایی برای صنعت کارگزاری بود که معاملات عموم سرمایه گذاران ابطال شد ، خاطر نشان کرد : برخی مواقع در عرضه های اولیه سهامدار عمده عرضه می کند و برخی خریدار هستند که ابطال معامله این چنینی مشکلی را ایجاد نمی کند. اما وقتی عموم سهامدارن در معامله ای سهام خریده اند، ابطال مشکل آفرین است.

میرصانعی گفت: کارگزاران در این مواقع عملا از مشتری پول مطالبه می کنند که ممکن است مشتری پول نداشته باشد و حتی اگر مشتری نخواهد پولی پرداخت کند هم مشکل دیگری است.

وی گفت: همه این موارد جز به جز باید بررسی شود. اما به هر حال بازار و صنعت کارگزاری را با دردسر مواجه کرده است و ریسک صنعت کارگزاری را افزایش داده است. تا به حال این حجم از ابطال وجود نداشته و کم سابقه بوده است.

*بورس حجم ابطالی ها را کم کند …*
وی گفت: به طور کلی، حجم ابطالی ها توسط بورس باید کمتر شود. اگر در مورد سهمی شبه وجود دارد ، نماد باز نشود بهتر است ؛ یا زمانی نماد متوقف شود که حجم معاملات کمتر باشد. به هر حال در این موارد وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار سنگین تر است چرا که هر چه این تصمیمات لحظه ای کمتر باشد اعتماد سرمایه گذاران به بازار بیشتر می شود.از طرفی دیگر اگر بخواهیم ساز و کار منظم داشته باشیم نمی توانیم با برخی محدودیت ها مثلا عدم خرید و فروش همزمان در یک روز توسط یک شخص ، کاری را از پیش ببریم. البته هر چقدر تلاش بشود به هر حال معاملات ابطالی وجود دارد؛ اما نه با این حجم.

منبع: بورس۲۴

برچسب‌ها , ,
آخرین اخبار
» دو پیشنهاد برای دریافت مالیات از سپرده های بانکی
» رقم قرارداد استقلال ، پرسپولیس و تراکتورسازی فاش شد
» نشانه های محسوس از ورود نقدینگی به بورس
» حضور ذوب آهن در معادن منگنز
» کاهش تعرفه صادرات سیمان به عراق
» افت قیمت جهانی طلا
» صادرات محصولات کشاورزی روسیه به عربستان
» ۲۷ درصد سود اقتصاد جهانی در جیب یک درصد جمعیت
» درآمد سرسام آور سامسونگ از آیفون ۱۰
» تعرفه صادرات برخی کالاها به عراق کم شد
» رضایت مشتریان از این شرکت‌ها کاهش یافت!
» دلار از سطح ۴ هزار و ۲۰۰ تومان عبور خواهد کرد؟
» ورود کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به موضوع گرانی خودرو
» سکه طرح جدید باز هم گران شد
» افزایش قیمت پژو در بازار
» کاهش نرخ رشد اقتصادی بلند مدت در دنیا
» عرضه اولیه شرکت عطرین نخ قم / مهمان جدید بازار فرابورس
» جزئیات طرح جدید مجلس درباره قیمت بنزین در بودجه ۹۷
» تغییر انتظارات در بازار دلا‌ر
» خوش‌بینی‌ها به بازار نفت
» پیش بینی قیمت سکه در روزهای آتی
» پیش بینی نرخ ارز در روزهای آینده
» پیش بینی بورس در روزهای آینده
» ۱٫۵ میلیون ایرانی در تدارک مهاجرت از کشور هستند
» عرضه اولیه سهام آسیاتک تا پایان سال ۹۶
شبکه‌های اجتماعی
ارتباط با نوسان‌آنلاین
تماس با ما | درباره ما جاهای دیدنی مسکو