شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
نوسان‌آنلاین

۱٫۵ میلیون ایرانی در تدارک مهاجرت از کشور هستند

۲۹ آذر ۱۳۹۶

مجتبی قفقازی- “۱٫۵ میلیون ایرانی در تدارک مهاجرت از کشور هستند.”

این مطلب را هفته گذشته رییس اتاق بازرگانی تهران گفته و تاکید کرده وضع فساد اقتصادی در کشور روزبه روز وخیم‌تر شده است.

بنا به گفته “مسعود خوانساری” در سومین همایش مبارزه با فساد:” در حال حاضر ۱٫۵ میلیون نفر در حال مهاجرت از کشور هستند که عمدتا افراد نخبه و تحصیل‌کرده کشور را در‌برمی‌گیرد… عمده این افراد مهاجر، خبره و تحصیل‌کردگانی هستند که خروج‌شان برای کشور مناسب نیست…” عین این آمار را دکتر حسین عبده تبریزی هم ارایه داده است.

ما در اینجا البته با بحث فساد کاری نداریم و تنها به همین مساله ارایه آمار ۱٫۵ میلیون فرد تحصیل‌کرده و نخبه می‌پردازیم.

هر چند منبع دقیق این آمار اعلام نشده – چون موضوع قصد مهاجرت است – ولی باور آن چندان سخت و دشوار نیست چون کشور ما بر اساس آمارهای مختلف جهانی رتبه بالایی در زمینه مهاجرت مغزها دارد.

آمارهای پیشین می گوید ایران در زمینه پدیده مهاجرت مغزها (یا همان واژه تحقیرآمیز فرار مغزها) رتبه نخست را در جهان دارد. بر اساس آمارهایی که بارها تکرار شده سالانه حدود ۱۸۰ هزار نفر ایرانی که غالب آنها جوان و تحصیل‌کرده هستند، از کشور کوچیده و رحل اقامت را در گوشه ای دیگر از دنیا (اروپا، آمریکا، استرالیا و در مواردی حتی برخی کشورهای همجوار و آسیایی) می‌افکنند.

با این آمار، کشور ما تبدیل به کارگاه پرورش نخبه برای کشورهای توسعه یافته شده است. شاید زیان مادی و معنوی این مهاجرت و فرار مغزها برای کشور ما در طی نزدیک به ۴ دهه گذشته از میزان فروش نفت و گازی که در طی این ۴ دهه داشته ایم، بیشتر بوده باشد.

اما نکته اصلی از این همه مقدمه بافی ها و شرح ماوقع اشاره به یک نکته ظریف و خسارت فاجعه بار ناشی از خروج میلیون ها ایرانی از کشور در طی نزدیک به ۴ دهه گذشته است و آن ضرری است که به بدنه مدیریتی کشور وارد می شود.

اگر آمار مهاجرت سالانه ۱۸۰ هزار نفر از کشور در طی سال ها و حتی دهه های گذشته از کشور را در نظر بگیریم و این مساله را نیز در نظر بگیریم که غالب این افراد از تحصیل‌کردگان، متخصصان و نخبه‌های کشور بوده اند و در یک جامعه نرمال، این افراد هستند که مدیریت بخش های مختلف کشور را بر عهده دارند.

این بدان معناست که بدنه مدیریتی کشور ما سال به سال کم بنیه تر خواهد شد و از وجود نخبگان با “آی کیو و ذهن برتر” تهی خواهد ماند. به بیان دیگر ما سال به سال در مقابله با بحران ها و حل مسایل و مشکلات کشور کم توان‌تر خواهیم شد؛ چون بخش مدیریت و بدنه کارشناسی کشور روز به روز تحلیل می رود و مغزهای نخبه می روند و انسان های کم مهارت، کم سواد و حتی بی سواد بر مسند تصمیم گیری ها و کارشناسی های مختلف می مانند.

این نکته بدین معناست که کشور ما سال به سال و ماه به ماه و هفته به هفته و روزبه روز تحلیل می رود و به مدد تهی شدن “مغز مدیریتی کشور” از ذهن های برتر، تصمیمات اشتباه‌تر شده و برای حل چالش ها و مشکلات آتی امکان پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و آمادگی کمتری وجود دارد، چون نخبه ها و ذهن های برتر و قوی تر به مرور – و یا متاسفانه حتی به کُرور- می کوچند ومی روند. مغزهایی که قرار است بدنه مشاغل و مدیریت های مختلف از وزارت و سیاست گرفته تا مشاغلی چون و آموزگاری و پزشکی و … را پُر کنند.

زیان این روند اگر متوقف نگردد مثل زیان ویروس “اچ آی وی” به ساختار ایمنی بدن است که در نهایت در صورت بازنایستادن ممکن است با از بین بردن سیستم ایمنی کشور به بیماری مهلک “ایدز” تبدیل شود.

منبع: عصر ایران

برچسب‌ها , , ,
اخبار مرتبط:
آخرین اخبار
» دو پیشنهاد برای دریافت مالیات از سپرده های بانکی
» رقم قرارداد استقلال ، پرسپولیس و تراکتورسازی فاش شد
» نشانه های محسوس از ورود نقدینگی به بورس
» حضور ذوب آهن در معادن منگنز
» کاهش تعرفه صادرات سیمان به عراق
» افت قیمت جهانی طلا
» صادرات محصولات کشاورزی روسیه به عربستان
» ۲۷ درصد سود اقتصاد جهانی در جیب یک درصد جمعیت
» درآمد سرسام آور سامسونگ از آیفون ۱۰
» تعرفه صادرات برخی کالاها به عراق کم شد
» رضایت مشتریان از این شرکت‌ها کاهش یافت!
» دلار از سطح ۴ هزار و ۲۰۰ تومان عبور خواهد کرد؟
» ورود کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به موضوع گرانی خودرو
» سکه طرح جدید باز هم گران شد
» افزایش قیمت پژو در بازار
» کاهش نرخ رشد اقتصادی بلند مدت در دنیا
» عرضه اولیه شرکت عطرین نخ قم / مهمان جدید بازار فرابورس
» جزئیات طرح جدید مجلس درباره قیمت بنزین در بودجه ۹۷
» تغییر انتظارات در بازار دلا‌ر
» خوش‌بینی‌ها به بازار نفت
» پیش بینی قیمت سکه در روزهای آتی
» پیش بینی نرخ ارز در روزهای آینده
» پیش بینی بورس در روزهای آینده
» ۱٫۵ میلیون ایرانی در تدارک مهاجرت از کشور هستند
» عرضه اولیه سهام آسیاتک تا پایان سال ۹۶
شبکه‌های اجتماعی
ارتباط با نوسان‌آنلاین
تماس با ما | درباره ما جاهای دیدنی مسکو